Zdrowie

Antyoksydanty w walce ze starzeniem się skóry

Antyoksydanty w walce z wolnymi rodnikami i ze starzeniem się skóry

Czynniki przyśpieszające starzenie się skóry nie są tajemnicą. Warto zdawać sobie sprawę co najbardziej szkodzi naszej skórze i wiedzieć jak spowolnić ten naturalny proces. W wyniku działania na skórę szeregu szkodliwych czynników środowiskowych zachodzą różne zmiany w jej strukturze i wyglądzie –  Jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry jest tzw. „stres oksydacyjny” Wywołują go przede wszystkim wolne rodniki, które biologicznie uszkadzają struktury naszych komórek (DNA, błony, białka). 

Zachować młodość w obecnych czasach

Każdy marzy o zachowaniu młodzieńczego wyglądu przez długi czas, co jest oczywiście możliwe przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, prowadzeniu zdrowego trybu życia i unikaniu ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe. Starzenie się skóry można spowolnić, ale nie całkowicie zahamować. Wrogiem pięknego wyglądu są wolne rodniki, czyli przeciwutleniacze. Odpowiadają między innymi za powstawanie stresu oksydacyjnego. Występują naturalnie w organizmie człowieka i są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania, ale ich nadmiar wiąże się z szeregiem niepożądanych skutków ubocznych. Jednym z nich jest przyspieszenie procesu starzenia komórek skóry, przez co traci ona swój pierwotny blask, zaczyna pokrywać się zmarszczkami. Za wzmożoną produkcję wolnych rodników odpowiada wiele czynników, łącznie z zanieczyszczeniami środowiska, używkami, promieniowaniem słonecznym.

Co szkodzi skórze i przyspiesza proces jej starzenia się?

Elementami determinującymi proces starzenia się skóry są czynniki genetyczne, fizjologiczne i środowiskowe. W ostatniej grupie znajduje się promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska (z gleby, wody, powietrza), niesprzyjający klimat, niehigieniczny tryb życia, źle zbilansowana dieta, stres, infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Szkodzi jej także pole elektromagnetyczne, alergeny, wahania temperatur i nadmierny wysiłek fizyczny. Na skutek działania czynników środowiskowych dochodzi do naruszenia naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Skutkuje to zaburzeniami funkcji bariery fizycznej, przeciwbakteryjnej, detoksykacyjnej, zatrzymującej wodę, ochronnej przed UV.

W wyniku działania na skórę szeregu szkodliwych czynników środowiskowych zachodzą różne zmiany w jej strukturze i wyglądzie. Charakterystycznym objawem jest wrażliwość skóry, zaczerwienienie, pękanie naczynek krwionośnych, rumień. Skóra staje się sucha i szorstka w dotyku, coraz bardziej odwodniona. Zaczynają pojawić się nieestetyczne przebarwienia, głównie pod wpływem promieniowania słonecznego. Czynniki środowiskowe przyczyniają się do zmienienia pH skóry, przyspieszonego rogowacenia naskórka i zaburzenia procesu jej regeneracji. Efektem tego jest pojawienie się zaskórników i przybranie ziemistego koloru. Skóra traci swoją pierwotną jędrność i jednolity koloryt, zmniejsza się też jej gęstość. Czynniki środowiskowe powodują niszczenie włókien kolagenowych i elastyny. Wszystko to sprzyja powstawaniu coraz większej ilości zmarszczek, czyli oznak starzenia się skóry. Najbardziej widoczne są one na twarzy, szyi i dekolcie, dłoniach.

Jaki mają wpływ na skórę poszczególne czynniki środowiskowe?

Skórze bardzo szkodzi promieniowanie UVA, które przenika do jej głębszych warstw i odpowiada za proces fotostarzenia. Ponadto uszkadza DNA, uwrażliwia skórę, zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, dermatoz, alergii i nietolerancji słonecznych. Ekspozycja na słońce powoduje niekorzystne zmiany zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej. Pojawia się stres oksydacyjny, wzrasta stan zapalny. Destruktywny wpływ na skórę mają także zanieczyszczenia powietrza, w tym smog – w połączeniu z promieniowaniem słonecznym przyczynia się do wzmożonego niszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Toksyny środowiskowe powodują nadprodukcję wolnych rodników, niedobory witaminowe, zmiany w składzie sebum i jego zwieszoną produkcje, zmniejszenie nawilżenia, wzrost podatności na egzemy i rumień.

Dochodzi do zmian w strukturze naskórka, nasilenia objawów trądziku. Ekspozycja na czynniki środowiskowe niszczy komórki skóry, przyspieszając proces jej starzenia, jednocześnie hamując procesy naprawcze. Jeśli skóra jest dodatkowo narażana na toksyny zawarte w dymie papierosowym i żywności, niekorzystne warunki klimatyczne, deficyt witamin i minerałów, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z neutralizacją nadmiernej ilości wolnych rodników. Ponadto wraz z wiekiem jego zdolności antyoksydacyjne zmniejszają się, co potęguje chroniczny stres.

Antyoksydanty w walce z wolnymi rodnikami

W walce z wolnymi rodnikami najskuteczniejsze są antyoksydanty, czyli czynniki przeciwstarzeniowe. Do najsilniejszych zaliczyć można witaminy C, A i E oraz koenzym Q10, astaksantynę, kwas felurowy, floretynę, polifenole, luteinę, likopen, glutation. Najlepiej przyswajają się przeciwutleniacze pochodzenia naturalnego, w które obfitują świeże warzywa i owoce. Warto wobec tego włączyć do jadłospisu ciemne owoce, cytrusy, pomidory. Antyoksydanty znajdują się także w orzechach, owocach morza, zarodkach pszennych, pesetach dyni i nawet w przyprawach – przede wszystkim w cynamonie, kurkumie i goździkach. Jony metali przejściowych także są antyutleniaczami – cynk, mangan i selen. Na liście znajduje się katalaza glutationowa, peroksydaza glutationowa, dysmutaza ponadtlenkowa.

Skoncentrowanym antyoksydantem są również ujemne jony tlenu, neutralizujące wolne rodniki o ładunku dodatnim. Niezwykle skutecznym sposobem na walkę ze związkami utleniającymi są terapie z użyciem generatora jonów ujemnych tlenu inhalowanych prosto do krwioobiegu za pomocą maseczki. Jest to bezpieczna, bezinwazyjna metoda wprowadzania jonów ujemnych prosto do krwiobiegu drogą wziewną, spowalniając proces starzenia się skóry.

Uważasz, że poruszamy interesujące tematy?

Wyślij ten artykuł do znajomego lub udostępnij na portalu społecznościowym: